Kolejny projekt naszego Stowarzyszenia w 2022 roku

Rozstrzygnięty został konkurs ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Wyszkowie. Do tegorocznej edycji nasze Stowarzyszenie wysłało projekt pt. „Architektura Kurpi Białych – stan zachowania na 2022 r „.
Nasz projekt znalazł uznanie wśród członków komisji konkursowej i otrzymaliśmy dofinansowanie na jego realizację.

Z racji tego, że zdobyliśmy ostatnio cenne doświadczenia związane z projektami inwentaryzacyjnymi to postanowiliśmy spożytkować to w kolejnych zadaniach, ważnych dla naszej miejscowości, która leży właśnie na Kurpiach Białych.
Nasz projekt ukierunkowany jest na Stworzenie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej stan zachowania architektury kurpiowskiej w powiecie wyszkowskim. Niestety tradycyjne budownictwo kurpiowskie jest już przeszłością. Spotykamy na wsiach jednak jeszcze wiele ciekawych obiektów; domów, budynków gospodarczych, elementów małej architektury, lecz w większości ich stan jest bardzo słaby. Wiele gospodarstw jest opuszczonych, porośniętych roślinnością ale zdarzają się również obiekty w doskonałej kondycji technicznej, zamieszkałe, tętniące życiem i utrzymane w duchu tradycji budownictwa kurpiowskiego.


Właśnie temu służy nasz projekt. Chcemy udokumentować stan zachowania takich budynków w naszym powiecie poprzez stworzenie bazy danych z opisami i fotografiami tradycyjnej białokurpiowskiej architektury.

Chata kurpiowska

W projekt chcemy zaangażować przede wszystkim członków Stowarzyszenia oraz mieszkańców naszej wsi. Zbliżający się okres wakacji, a co za tym idzie czas wycieczek rowerowych, spacerów, odpoczynku i relaksu będzie można również spożytkować tworząc dokumentację fotograficzną architektury kurpiowskiej. Dlatego miło nam będzie jeżeli w projekcie zechcą wziąć udział mieszkańcy naszego powiatu.

Szczegóły projektu wkrótce zostaną zaprezentowane ale już dziś można przygotowywać się do tej ciekawej przygody. Mamy nadzieję stworzyć ciekawy materiał, który będzie również swego rodzaju kroniką naszych czasów.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *