Wyszków i Kurpie Białe

Powiat wyszkowski, a w szczególności jego wiejskie gminy to w większości obszar Kurpi Białych. Właśnie temu tematowi poświęcony został jeden z odcinków cyklu dokumentalnego pt. „Tańce polskie śladami Oskara Kolberga”, zrealizowanego w 1995 roku przez Telewizję Polską.
Cały cykl, oprócz premiery telewizyjnej został wydany także na kasetach video, w formacie VHS. Nie udało nam się jednak dotrzeć do oryginału , a jedynie do kopi. Jakość materiału video jest więc nie najlepsza. Mimo to jest to świetny dokument przybliżający nam naszą małą ojczyznę , a doskonała narracja i ciekawa opowieść o ludowych aspektach i tradycjach sprawia, że materiał ogląda się z zapartym tchem.

Film obejmuję zasięgiem cały region Kurpi Białych, również sąsiednich powiatów pułtuskiego i ostrowskiego i trwa około 48 minut. Dostajemy w nim potężną porcję wiedzy, ciekawych historii i wspomnień, a wiele osób zapewne rozpozna swoich znajomych lub krewnych.


Przenieśmy się zatem 28 lat wstecz i posłuchajmy opowieści o naszych przodkach, kiedy życie toczyło się wolniej, spokojniej a tradycja, życie rodzinne i przywiązanie do ziemi oraz dawnych obyczajów było jeszcze priorytetem.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *