Tak to na wsi bywało

Były wspomnienia, ciekawe opowieści, archiwalne filmy a teraz przyszedł czas na lekcję żywej historii – takiej, którą można dotknąć i poczuć. Taki cel przyświecał właśnie projektowi, które nasze Stowarzyszenie realizuje.

W piękny słoneczny poranek 27 sierpnia wybraliśmy się do wiejskiego skansenu w Radomiu. Termin naszego wyjazdu zbiegł się w czasie z pokazami lotniczymi – Air Show Radom. Dlatego do Radomia wjeżdżaliśmy eskortowani między innymi przez śmigłowce Black Hawk oraz dwa klucze myśliwców F-16 i FA-50.

Przepięknie położony i zaplanowany skansen wsi radomskiej zaprezentowany nam został przez przewodników. Chaty, zagrody, jezioro, młyn, remiza czy też stary kościółek, które spotkaliśmy na swojej drodze przeniosły nas do mazowieckiej wsi z pierwszej połowy XX wieku.
Dzieciaki odbierały opowieści przewodników z lekkim niedowierzaniem i pytaniami „Czy wtedy mieli Internet?” Starsi odwiedzając starą chatę wspominali z sentymentem – „Pachnie jak u babci” lub ” Tak też pracowałem jako dziecko”.
Ze wspaniałego snu o przeszłości często budziły nas z hukiem polskie myśliwce wykonujące akrobacje nad Radomiem, które na moment przypominały nam, że żyjemy w XXI wieku. Było to niesamowite przeżycie i wspaniałe doświadczenie.

Zwieńczeniem naszej żywej lekcji historii było wspólne ognisko na specjalnie wydzielonym miejscu na terenie skansenu. Nic tak nie integruje jak wspólne przygotowanie posiłku i wspólne jego spożywanie. Dzieciaki mogły w tym czasie skorzystać również ze ciekawie zaprojektowanego placu zabaw.

Nasze Stowarzyszenie realizuje wiele projektów związanych z podtrzymywaniem tradycji ludowej. Obecnie realizowany jest jedną z form, w jakiej chcemy przedstawić mieszkańcom dawne obyczaje i tradycje Mazowsza.
W naszych planach mamy jeszcze jeden wyjazd na przełomie września i października o którym poinformujemy wkrótce.
Nasze działania wspiera Gmina Wyszków dlatego zapraszamy jej wszystkich mieszkańców na kolejną wyprawę.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *