Trwa inwentaryzacja architektury kurpiowskiej na terenie Powiatu Wyszkowskiego.

Początek wakacji jest bardzo pracowity dla członków naszego stowarzyszenia, którzy w podzespołach inwentaryzują stan zachowania architektury białokurpiowskiej. Nasze zespoły pracują równocześnie we wszystkich gminach powiatu wyszkowskiego, które znajdują się na terenie Kurpi Białych.

Jesteśmy dopiero w początkowej fazie całego procesu ale już na tym etapie można pokusić się o stwierdzenie, że jest to chyba ostatnia chwila aby wykonać tego typu dokumentację. Przeprowadzony dotychczas spis w kilkunastu miejscowościach wskazuje, że na terenie powiatu wyszkowskiego jest coraz mniej typowych budowli wykonanych w tradycji kurpiowskiej lub zawierającej przynajmniej jej elementy. Wiele z tych budynków jest opuszczonych, wiele z nich swoje lata świetności ma już za sobą. Do wielu budynków nie sposób jest dotrzeć, bo porośnięte dawno nie przyciętym bzem lub jaśminem. Zapach jaki roztacza się wokół tych domów przypomina czasy ich świetności, kiedy tętniły życiem rodzinnym i gwarem rozmów.
Zdarzają się także pięknie utrzymane domostwa – perełki architektury a ich właściciele chętnie przekazują nam informacje potrzebne do inwentaryzacji ale też dzielą się wspomnieniami, podkreślając również zasadność wykonywania tego typu dokumentacji.

Oprócz prowadzonych zadań związanych z inwentaryzacją członkowie zespołów mają również możliwość podziwiania przyrody i pięknych krajobrazów naszej małej ojczyzny. Mimo niewielkich odległości, do niektórych z tych miejsc docieramy po raz pierwszy w życiu. Te wizyty dają nam możliwość wykonania wielu pięknych zdjęć.

Przed nami jeszcze dużo pracy, ponieważ musimy odwiedzić ponad 120 miejscowości ale też na pewno wiele przygód, nowych doświadczeń, którymi będziemy się systematycznie dzielić z mieszkańcami.

Nasz projekt został dofinansowany z budżetu Powiatu Wyszkowskiego. Mamy jednak nadzieję na współpracę również z jego mieszkańcami. Czekamy na wasze wskazówki, podpowiedzi bo wiele miejscowości ma strukturę rozproszoną i nie zawsze możemy wszędzie dotrzeć. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć terenowych.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Trwa inwentaryzacja architektury kurpiowskiej na terenie Powiatu Wyszkowskiego.

 1. Anonim pisze:

  Witam…czy tylko budynki z Leszczydołu są brane pod uwagę przy inwentaryzacji?

 2. Anonim pisze:

  Cały Powiat Wyszkowski

 3. Anonim pisze:

  Czy można włączyć się w akcję? Jeśli tak to w jaki sposób?

 4. Admin pisze:

  Zapraszam do kontaktu infoleszczydol@gmail.com

 5. Ewa Toniak pisze:

  Dzień dobry, szukam informacji o drewnianej endemicznej architekturze regionu. Czy mogą Państwo podpowiedieć mi bibliografię? Chętnie też przeczytam więcej o inwentaryzacji i o detalach architektonicznych. Podpisy pod zdjęciami, też chętnie:)

  Ewa Toniak

  • Admin pisze:

   Dzień Dobry
   Jeżeli chodzi o bibliografię to wybór nie jest niestety duży. Najbardziej pomocną zdaje się być pozycja Marii Żywirskiej „Puszcza Biała”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *