Żniwa w skansenie – żywą lekcją historii

Stowarzyszenie Wspólna Przyszłość w ramach prowadzonego obecnie projektu WIELKA HISTORIA MAŁEJ OJCZYZNY zorganizowało wyjazd do Sierpca na ciekawą imprezę plenerową pt. „Żniwa w skansenie”. Duża grupa uczestników tego projektu mogła doświadczyć jak wyglądały prace żniwiarskie na przełomie XIX i XX wieku. Doskonale zorganizowana impreza plenerowa z udziałem wielu grup rekonstrukcyjnych pozwoliła przenieść się w czasie całej widowni tego spektaklu. Doskonale odrestaurowane maszyny i urządzenia oraz stroje mazowieckich żniwiarzy, a także

 świetny kontakt z publicznością pozwolił każdemu uczestnikowi zapoznać się dokładnie z trudami pracy na roli. Koszenie kosą, zbieranie zboża, obsługa żniwiarki czy wreszcie praca przy maszynie do młócenia zboża pokazały dokładnie jak ciężka była praca na roli w owych czasach.

Oglądanie na żywo tych prac wplotło się doskonale w prowadzony przez nasze Stowarzyszenie projekt. Uczestnicy projektu, którzy dotychczas znali pracę w roli, warunki mieszkania w wiejskich chatach lub obrzędy z tym związane tylko ze słyszenia, mieli niepowtarzalną możliwość dotknięcia historii.

Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz produktów rolno -spożywczych zorganizowany na terenie skansenu. Domowy chleb, ser, przetwory owocowo-warzywne, słodycze, napoje ( w tym również oszałamiające) cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników.

Nasza grupa po wspólnym obiedzie powróciła do domów, dzieląc się w drodze powrotnej wrażeniami, fotografiami i ciekawymi filmami, które udało się uwiecznić w trakcie tej ciekawej wyprawy. To była bardzo udana Niedziela z historią w tle,dzięki której poznaliśmy trochę obyczaje i życie naszych przodków. Wyjazd był dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach realizowanego programu Patriotyzm Jutra.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *