Dożynki w Wąsewie

Kilkuosobowa reprezentacja z parafii p. w. Chrystusa Sługi w Leszczydole – Nowinach wyjechała 8 września2019 do Sanktuarium Matki Bożej Wąsewskiej w Wąsewie na doroczny Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, połączony w tym roku z Dożynkami Diecezjalnymi. Delegacji przewodziła sołtys Bożena Grzegorczyk. Na dożynki przybyło w tym roku 99 delegacji parafialnych z przepięknymi wieńcami. Nasz wieniec też był bardzo ciekawy i budził żywe zainteresowanie. Przedstawiał konny wóz załadowany zbożem, udekorowany kwiatami i owocami z polskich łąk i sadów. Ciągnęły go 2 piękne konie powożone przez rolnika. Tematyka symbolizowała dawne polskie tradycje i wyrażała szacunek dla ciężkiej i mozolnej pracy rolnika. Jego praca  uczy nas pokory wobec ziemi i plonów, które ona wydaje. W uroczystości wziął udział ksiądz bp Janusz Stepnowski oraz wielu księży przybyłych z parafialnymi delegacjami dożynkowymi. Były tez delegacje z sąsiednich parafii.

Biskup pobłogosławił wszystkie wieńce kolejno prezentowane  przez ks. Krzysztofa Chodkowskiego z Kurii Łomżyńskiej. Nasz wieniec też był prezentowany i przedstawiony.  Wieńce były wzbogacane licznymi darami ołtarza: owocami, ciastami, chlebami, wędlinami, winami – i wszelkim innym dobrem. Pani sołtys w imieniu parafii złożyła na ołtarzu kosz z takimi darami.

Wszystkie wieńce uczestniczyły w konkursie. Nasz wieniec co prawda nie zdobył nagrody, ale wyróżniał się wśród innych swoją oryginalnością. Ludzie często się przy nim zatrzymywali, robili zdęcia, oglądali i podziwiali. Szczególnie upodobały go sobie dzieci. Wszak koń na wsi to obecnie zwierzę niezwykle rzadkie. Po Mszy św. delegacje udały się do szkoły w Wąsewie, gdzie mogły obejrzeć część artystyczną i porozmawiać z przedstawicielami innych parafii. Ten wyjazd uzmysłowił nam, że tradycja jest ciągle żywa i na szczęście przekazywana z pokolenia na pokolenie. A ten fakt bardzo cieszy.

Teresa Przygoda

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *