Ziemia Wyszkowska w archiwach filmowych WFDiF

Zachęceni wynikami projektu pn. „Wyszków w epoce PRL”, w którym pozyskaliśmy wiele zdjęć Wyszkowa z II połowy XX wieku postanowiliśmy pójść za ciosem i zbadać kolejne archiwa-tym razem filmowe.
Tak zrodził się nasz pomysł o nazwie „Ziemia Wyszkowska w archiwach WFDiF oraz innych archiwach”. Rozpisaliśmy w 2022 roku projekt, który uzyskał dofinansowanie w konkursie organizowanym przez Powiat Wyszkowski na 2023 rok . Celem tego projektu jest zdobycie archiwalnych filmów, dotyczących Wyszkowa i okolic, który wówczas był prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym. Powstawały tu nowe zakłady pracy, pobudowano szpital, powstały nowe osiedla mieszkaniowe. Ludzi przyjeżdżali tu za pracą z różnych regionów Polski. Są to historie może już trochę zapomniane ale bardzo istotne z punktu widzenia historii miasta.

Zadanie, które wydawało nam się trudne do zrealizowania okazało się, że jest nawet bardzo trudne. Nas to jednak nie zniechęca ale motywuje aby doprowadzić je do końca i zdobyć materiały nas interesujące.

Ul. Daszyńskiego 1969 r.

Pierwszym zadaniem było przeprowadzenie kwerend. Po wielu próbach udało nam się zakończyć w bieżącym miesiącu kwerendę w archiwach TVP, szczególnie cenne wydają się zasoby TAI (Telewizyjnej Agencji Informacyjnej), zawierające wiele programów informacyjnych i publicystycznych dotyczących Wyszkowa. Lista tych pozycji jest bardzo długa i przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Odnaleźliśmy wiele materiałów dotyczących Wyszkowa ale też ościennych gmin.
Teraz przed nami trudne zadanie zdobycia materiału filmowego oraz licencji na prezentację tych materiałów w Internecie, gdyż objęte one są prawami autorskimi. Koszty tych licencji są dość znaczne. Nie wszystkie materiały dotyczące Wyszkowa są zdigitalizowane. Część materiału znajduje się na taśmie filmowej 16mm. Materiał analogowy trzeba najpierw zeskanować i doprowadzić do wersji cyfrowej, która umożliwi prezentację sieciową. Niestety to również są bardzo kosztowne sprawy.

Plaża w Wyszkowie 1972 r.

Kontynujemy nasze zadanie. Przed nami nasze główne archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na ul. Chełmskiej w Warszawie. Sporo pracy przed nami, gdyż cześć kartoteki jest w wersji analogowej, czyli trzeba wertować szufladki z kartkami. Jest to jednak praca naprawdę ekscytująca i sprawia nam olbrzymią frajdę. Naszym głównym celem jest zdobycie i prezentację możliwie największej ilości materiału mieszkańcom naszego regionu.

Zadanie nasze wspiera Powiat Wyszkowski. Zapraszamy również wszystkich chętnych do wspierania naszej inicjatywy. Stworzyliśmy Fanpage na Facebook aby dotrzeć do jak najszerszej widowni. Odwiedzajcie go i dopingujcie nas. Mamy nadzieję, że wkrótce zobaczycie tam pierwsze filmy.

Skrzyżowanie ul. Daszyńskiego i Białostockiej 1968 r.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *