Trwa projekt „Na zawsze pozostali na Ziemi Wyszkowskiej”

Stowarzyszenie Wspólna Przyszłość z Leszczydołu Nowin jest obecnie na półmetku projektu związanego z inwentaryzacją leśnych i polnych mogił znajdujących się na terenie powiatu wyszkowskiego.

Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu zespołu projektowego i konsekwentnej realizacji planu już dziś możemy powiedzieć o dużym sukcesie tego projektu. Zlokalizowane zostało dotychczas kilkadziesiąt obiektów projektowych, z których cześć wymazana by została wkrótce bezpowrotnie z pamięci mieszkańców naszego powiatu. Wiele ze zlokalizowanych mogił jest w dobrym stanie. Widać dbałość lokalnej społeczności, w szczególności uczniów wiejskich szkół, o mogiły żołnierzy poległych w wojnach światowych, ale również pojedynczych mieszkańców wsi, których domostwa pozostają w sąsiedztwie cichych i zapomnianych leśnych mogił. Jest to wspaniały przykład dbałości o naszą wspólną historię. Jest jednak wiele mogił, które wymagają tego, aby przynajmniej w minimalnym stopniu ocalić je od zapomnienia. To jest właśnie główny cel realizowanego projektu. Dzięki nowoczesnej technologii GPS każde takie miejsce możemy oznaczyć na wirtualnej mapie, aby nie zniknęła w pamięci naszej i przyszłych pokoleń.
Wkrótce oddamy do Państwa dyspozycji ową mapę wszystkich mogił z terenu naszego powiatu, które udało nam się zlokalizować i ustalić możliwe do zdobycia informację o nich. Sukces naszego projektu uzależniony jest jednak w dużej mierze od zaangażowania mieszkańców powiatu. Jest ona niezbędna aby ocalić naszą wspólną historię. Dziś już możemy podziękować za olbrzymie zaangażowanie w nasz projekt władzom samorządowym oraz podległym im instytucjom Gminy Rząśnik i Gminy Długosiodło. Doskonała współpraca zarówno z przedstawicielami władz, jak i sołtysami oraz mieszkańcami wsi sprawia, że zapewne jako nieliczny powiat w Polsce będziemy mieć tego typu dokumentację.
Kolejnym etapem projektu jest współpraca z pozostałymi gminami naszego powiatu, gdzie liczymy na podobne zaangażowanie w nasz wspólny projekt. Poniżej prezentujemy przykładową galerię obiektów, które dotychczas udało nam się zlokalizować. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu do kontaktu z nami w przypadku posiadania wiedzy o lokalizacji mogił na adres e-mailowy : infoleszczydol@gmail.com lub tel./sms. 664 674 366

Mapa lokalizacji i szczegóły wkrótce…Wdzięczni będziemy również za wszelkie komentarze i sugestie dotyczące naszego projektu.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Trwa projekt „Na zawsze pozostali na Ziemi Wyszkowskiej”

  1. Hero pisze:

    Dobra robota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *