Szkoła w Leszczydole Nowinach pamięta…

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole Nowinach pamięta o bohaterach nie tylko z okresu II wojny światowej. Organizuje uroczystości szkolne, ale też włącza się w akcje ogólnopolskie. Szkoła włączyła  się już do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” i ,,Przerwany marsz” oraz   ogólnopolskiej akcji „BohaterOn – włącz historię!” Koordynatorem działań jest nauczycielka historii p. Elżbieta Stokarska. Chętnie przyłączają  się inni nauczyciele.

Celem inicjatywy „Szkoła pamięta” jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia z historii lokalnej i narodowej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Chodzi o to, żeby  uwrażliwić dzieci  i młodzież na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy związani są z historią lokalną. W ramach tej akcji uczniowie klasy VIII pod opieką pasjonatek historii p. Elżbiety Stokarskiej i p. Teresy Przygody porządkowali bezimienne mogiły, pomniki pamięci, zapalili znicze, złożyli kwiaty i uczcili minutą ciszy pamięć o lokalnych bohaterach.  

Wycieczkę pamięci uczniowie zaczęli od tablicy pamiątkowej w kościele p. w. Chrystusa Sługi w Leszczydole – Nowinach poświęconej  pamięci  żołnierzy AK, zamordowanym przez hitlerowców po pacyfikacjach, jakie miały miejsce w Leszczydołach  w maju 1944 roku. Tablica ufundowana została przez rodziny pomordowanych żołnierzy. Każdego roku w maju odprawiana jest Msza święta, którą inicjuje ŚZŻ AK Warszawa Wschód we współpracy ze szkołą w Leszczydole – Nowinach.

Następnie uczniowie uporządkowali i zapalili znicze na leśnym pomniku koło ulicy  Sosnowej. Spoczywają tam osoby z okolic Leszczydołu – Nowin. Działały one w ramach struktur Armii Krajowej, Ekshumowano je z leśnych mogił, przywrócono tożsamość i umieszczono we wspólnej mogile. 

Pod Ochudnem zapaliliśmy znicze na zbiorowej mogile w kształcie kopca, w której spoczywają żołnierze z okresu I wojny światowej, a prawdopodobnie też powstańcy styczniowi. Tym bardziej, że nieopodal znajduje się linia powstańcza. W tym roku 18 maja w 155 rocznicę pacyfikacji powstania styczniowego upamiętniono to miejsce i odsłonięto uroczyście „Linię Powstańców”. Znajdują się tu tablice informacyjne o lokalnych bohaterach, bitwach i potyczkach powstania styczniowego oraz pamiątkowa kapliczka powstańcza, której inicjatorem budowy jest Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie.

Nieopodal ulicy Akacjowej, w leśnej głuszy, znajduje się mogiła z czasów II wojny światowej – mieszkańca tej ulicy. Był to przymusowy  przesiedleniec z ziem włączonych do Rzeszy  i zginął z rąk Niemców w czasie pacyfikacji. Tej bezimiennej mogile udało się przywrócić pamięć.  Rodzina odnowiła grób,  i  na tabliczce umieściła nazwisko.

Na skraju lasu przy ulicy Zacisze znajduje się jeszcze jedno miejsce pamięci z czasów I wojny światowej. W 1915 roku toczyły się tu walki niemiecko – rosyjskie i to właśnie jest miejsce spoczynku wielu żołnierzy, w tym także Polaków, którzy byli przymusowo wcielani do zaborczych armii. Dzięki staraniom Stowarzyszenia „Wspólna przyszłość” w 2015 r. udało się przywrócić pamięć o tamtych wydarzeniach. Członkowie mogiłę uporządkowali, postawili krzyż i tablicę informacyjną. Stowarzyszenie odkryło już pamięć o wielu innych miejscach, o których szumią nowińskie bory.

Szkoła w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego  dołączyła do akcji „Kartka dla powstańca”. Zostały przeprowadzone przez p. E. Stokarską lekcje poświęcone powstaniu warszawskiemu, a starsi uczniowie przeprowadzili je dla młodszych kolegów. Uczniowie mieli też za zadanie wykonać pocztówkę lub napisać list do uczestników powstania. Na lekcjach plastyki starsze klasy wykonały  kartki dla żyjących powstańców. Każda laurka zawierała osobiste życzenia lub podziękowania. Zebrano około 90 prac, które zostały wysłane do Fundacji Rosa we Wrocławiu, a stamtąd powędrują  do rąk powstańców.

Już na rozpoczęciu roku szkolnego  uczczono minutą ciszy ofiary II wojny światowej z okazji 80- tej rocznicy wybuchu wojny,  wysłuchano hymnu: ,,My polskie dzieci wojny” , a szczególnymi gośćmi byli świadkowie tamtych tragicznych dni.  Odbyło się to w ramach akcji „Przerwany marsz”.

                                                                                     Teresa Przygoda

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *