WIELKA HISTORIA MAŁEJ OJCZYZNY – projekt w pełni

Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” działa aktywnie w Leszczydole – Nowinach już od kilku lat. Ma w swoim dorobku wiele ciekawych przedsięwzięć. Ważne miejsce w działalności zajmuje historia, szczególnie Małej Ojczyzny. Jednak po raz pierwszy stowarzyszenie przystąpiło do projektu kilkuetapowego i wielowątkowego. Wspólnym mianownikiem jest spisanie historii wioski – dla obecnych i następnych pokoleń mieszkańców oraz tych, których los przygna w tę piękną otoczoną sosnowym borem okolicę. Tytuł projektu „Wielka historia Małej Ojczyzny”. I etap 2018 rok. Projekt ma za cel pielęgnowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa i kultury. I jest dofinansowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego  przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Skierowany do młodego pokolenia, które pozna przeszłość poprzez zbieranie dokumentów, zdjęć, relacji, pamiątek i  spisanie wspomnień mieszkańców dotyczących powstania miejscowości Leszczydół – Nowiny.

Pośrednim celem jest integracja międzypokoleniowa na płaszczyźnie historycznej. Projekt będzie realizowany poprzez konfrontację starej i nowoczesnej techniki oraz współpracę młodego i starszego pokolenia mieszkańców wsi.

W czasie trwania projektu uczestnicy będą  nie tylko zbierać informacje na temat historii  własnej miejscowości, ale też poznawać dzieje Kurpi Białych poprzez liczne wycieczki do muzeum, archiwum i biblioteki, konkursy z nagrodami, spotkania z regionalistami, a także rajdy rowerowe i wspólne spotkania historyczno – integracyjne. Zrealizowane w trakcie projektu zadania posłużą do spisania monografii wsi Leszczydół – Nowiny. To będzie  cegiełka włożona w budowanie  historii Małej Ojczyzny, Leszczydołem – Nowiny zwanej,  oraz spuścizna dla przyszłych pokoleń mieszkańców.

Projekt składa się z trzech etapów:

I etap – gromadzenie informacji od mieszkańców miejscowości, szczególnie tych najstarszych,  podczas wywiadów i nagranie ich na nośniki elektroniczne;

II etap – poszukiwanie informacji w archiwach, bibliotekach, czytelniach i porównywanie ich z informacjami od mieszkańców;

III etap – wydanie monografii miejscowości w formie książkowej i elektronicznej;

Członkowie stowarzyszenia opracowali plan działań i z wielkim zapałem przystąpili do realizacji poszczególnych punktów. Oczywiście pod kierunkiem swojego prezesa Artura Gałązki(autora projektu). Pierwszym punktem była wycieczka rowerowa wokół Leszczydołu – Nowin. Kilkanaście osób, wśród nich uczniowie miejscowej szkoły, odwiedziło miejsca dotychczas mało znane lub znane niewielkiej grupie osób. Jednym z takich  jest linia okopów z II wojny światowej usytuowana między Nowinami a Trzcianką. Dzięki odkrywanym śladom przeszłości wiemy, że w naszej okolicy były prowadzone działania wojenne.

Priorytetowym działaniem w ramach projektu są wywiady z najstarszymi mieszkańcami wioski, podczas których uczniowie miejscowej szkoły i absolwenci dowiadują się wielu cennych informacji o przeszłości swojej miejscowości, o życiu jej mieszkańców, tradycjach i zwyczajach. W międzyczasie uczestnicy projektu i chętni mieszkańcy mają możliwość wziąć udział w ciekawych wycieczkach i spotkaniach. Podczas wizyty w archiwum w Pułtusku poznali metody poszukiwań informacji, katalog zbiorów i możliwości korzystania z niego. Rzecz niezwykle przydatna do gromadzenia informacji i ich weryfikowania.

Te wskazówki i  cenne informacje od mieszkańców okazały się niezwykle przydatne w Sierpcu. W tutejszym skansenie był prezentowany dawny obrzęd żniw. Narzędzia, metody pracy, przygotowania ,ubiór, codzienne życie podczas żniw oraz pożywienie wzbudziły, szczególnie u najmłodszych uczestników, niemałe zdziwienie i zaciekawienie. Zdobyte informacje nabrały realnych kształtów. Dzieci mogły dotknąć, podpatrzeć pracę, spróbować ją wykonać, degustować potrawy,  .

Wiedzę rozszerzyło spotkanie z artystką ludową Kurpi Białych p. Haliną Witkowską. Prowadzi ona Kuźnię Kurpiowską w Pniewie. Osoba znana w kraju i zagranicą. Spod jej rąk wychodzą  prawdziwe arcydzieła. A kurpiowskie przysmaki  – racuchy, pierogi z serem, obwarzanki i śliwkowy kompot na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania.

Uczniowie mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym, który ma za cel zderzenie przeszłości naszej Małej Ojczyzny z teraźniejszością. Uczestnicy konkursu przygotowują 2 zdjęcia wybranego przez siebie tego samego  miejsca lub obiektu – dawnego i dzisiejszego. Najlepsze będą nagrodzone i umieszczone na wystawie.  

Te wszystkie działania pozwolą stworzyć mapę elektroniczną zabytków i miejsc pamięci w Leszczydole – Nowinach i w najbliższej okolicy. Będzie ona wiarygodnym źródłem dla tych, którzy będą chcieli się dowiedzieć jak najwięcej o swojej miejscowości. Potem zebrane wiadomości zostaną umieszczone na nośniku elektronicznym i pokazane wszystkim mieszkańcom. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa najciekawszych zdjęć i eksponatów.

W planach uczestnicy projektu mają eksplorację  miejsc kryjących ślady przeszłości za pomocą urządzeń elektronicznych. Oczywiście po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń właściciela terenu badań i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zamierzają też odwiedzić Bibliotekę Powiatową w Wyszkowie, zapoznać się z jej bogatym księgozbiorem, a szczególnie z zasobami działu regionalnego.

                                                                       T. Przygoda

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *