NA ZAWSZE POZOSTALI NA ZIEMI WYSZKOWSKIEJ

Stowarzyszenie WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ z końcem kwietnia rozpoczęło ważny dla naszego regionu projekt pt. „Na zawsze pozostali na ziemi wyszkowskiej”. Dotyczy on inwentaryzacji  leśnych  i  polnych mogił oraz cmentarzy wojennych znajdujących się terenie powiatu wyszkowskiego . Idea tego projektu powstała w planach  Stowarzyszenia  po przeprowadzeniu kilka lat temu odnowienia zbiorowej mogiły z okresu I Wojny Światowej. Wstępna analiza wykazała wówczas, że na ziemi wyszkowskiej  jest więcej takich obiektów, z których część jest wręcz trudna  obecnie do zlokalizowania.  Obecnie, dzięki wsparciu Powiatu Wyszkowskiego mamy możliwość realizacji naszych planów. Podkreślić należy fakt, że inwentaryzacji poddajemy mogiły wojenne  znajdujące się poza obszarami cmentarzy parafialnych. W naszym opracowaniu nie będziemy analizowali  również pomników, obelisków lub innych miejsc pamięci narodowej.

Leszczydół Nowiny. Zbiorowa mogiła z okresu I Wojny Światowej

Ważnym elementem projektu jest również to, że na podstawie zebranych informacji zostanie stworzona interaktywna mapa wszystkich zlokalizowanych mogił i cmentarzy wojennych znajdujących się w powiecie wyszkowskim. Docelowo  z poziomu smartfona będzie możliwość  zapoznania się z zebranymi informacjami oraz wyznaczenia trasy dojazdu, gdyby ktoś miał ochotę odwiedzić dane miejsce.

W chwili obecnej powołany został zespół projektowy, który prowadzi intensywne działania  mające na celu zebranie wszelkich dostępnych informacji. Podjęta została również współpraca z poszczególnymi gminami wchodzącymi w skład powiatu wyszkowskiego. Przed nami również  bardzo dużo pracy terenowej.
Członkowie zespołu projektowego dużą nadzieję pokładają w mieszkańcach naszego powiatu. Liczymy, że będą dzielić z nami posiadanymi informacjami na temat leśnych i polnych mogił  i razem współtworzyć coś z czego będą mogły skorzystać kolejne pokolenia.
Jak pisał  Kardynał Stefan Wyszyński:   
„ Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej mówią kamienie”

Niech zatem nasze wspólne działania będą tym kamieniem, który po nas pozostanie.
Wszystkich, którzy posiadają informację na temat lokalizacji mogił i cmentarzy wojennych, zarówno żołnierzy jak i ofiar cywilnych na terenie powiatu wyszkowskiego prosimy o kontakt:

Telefon lub SMS – 664 674 366
e-mail:   infoleszczydol@gmail.com   lub  artur@leszczydol.pl
lub listowny:
Stowarzyszenie Wspólna Przyszłość
Ul. Szkolna 26
07-202 Leszczydół Nowiny

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *