Ciekawe odkrycie w okolicach Zacisza

Jeden z mieszkańców Leszczydołu Nowin w trakcie prac polowych dokonał ciekawego odkrycia. Zauważył. że na granicy jego pola i ściany lasu błyszczy jakiś przedmiot leżący na świeżo zaoranej ziemi. Przedmiotem tym był krzyż harcerski. Ponieważ sam był kiedyś harcerzem, to znalezisko owe nie wzbudziło w nim zachwytu, ponieważ w domu miał co najmniej dwa podobne z czasów kiedy był jeszcze harcerzem. Po powrocie do domu, krótkim oczyszczeniu i oględzinach okazało się, że krzyż ten różni się jednak od tych, które miał w domu.

Krzyż Harcerski odnaleziony w trakcie prac polowych

Pierwszą różnicą był napis na nakrętce CKDH Warszawa, który jest skrótem od Centralna Komisja Dostaw Harcerskich. Po ściągnięciu nakrętki okazało się, że jest tam również numer seryjny krzyża. Fakt iż z tyłu była nakrętka wskazuje, że był on rodzaju męskiego, gdyż żeńskie posiadały inny system mocowania do odzieży. Dłuższe oględziny wykazały, że znaleziony egzemplarz pochodzi z początku lat 30 XX wieku. Wyprodukowany został przed 1935 rokiem.

Znaleziony egzemplarz to cenny okaz, poszukiwany przez kolekcjonerów. Więcej o krzyżach harcerskich można poczytać tutaj.

Zagadką zapewne pozostanie jak tu trafił? Kto go zgubił? Być może jakiś harcerz był na tym terenie na jakimś rajdzie przed wojną, a może zgubił go członek Szarych Szeregów w trakcie wojny – tego nie wiadomo i pewnie pozostanie to już na zawsze zagadką….

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *