WIELKA HISTORIA MAŁEJ OJCZYZNY

23/05/2018

 

 

To tytuł projektu, który jest właśnie realizowany przez nasze Stowarzyszenie. Jest on obecnie w początkowej fazie. Jak było wcześniej wspomniane, projekt jest dofinansowany w ramach programu Patriotyzm Jutra organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Jest to kolejna edycja tego bardzo ciekawego programu, wspierającego fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, regionalne muzea z całej Polski - zarówno z dużych miast, jak i małych ośrodków, które realizują projekty z zakresu pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa i kultury.

Takim właśnie projektem jest nasza inicjatywa pt. WIELKA HISTORIA MAŁEJ OJCZYZNY.  To pierwszy tego typu projekt w naszej wsi, którego głównym celem  jest zainteresowanie młodzieży historią, szczególnie historią własnego pochodzenia, poprzez zebranie dokumentów, zdjęć, relacji, pamiątek, spisanych wspomnień dotyczących powstania naszej miejscowości oraz regionu Kurpi Białych w którym jest ona osadzona. Pośrednim celem jest również integracja międzypokoleniowa na płaszczyźnie historycznej.

Projekt zamierzamy realizować poprzez konfrontację starej i nowoczesnej techniki, oraz współpracę młodego i starszego pokolenia mieszkańców naszej wsi.

 

W czasie trwania projektu uczestnicy będą  nie tylko zbierać informacje na temat historii  własnej miejscowości, ale też poznawać dzieje regionu Kurpi Białych poprzez liczne wycieczki do muzeum, archiwum i biblioteki, konkursy z nagrodami, spotkania z regionalistami a także rajdy rowerowe i wspólne spotkania historyczno - integracyjne.

 Mamy nadzieje zebrać mnóstwo ciekawych danych dotyczących powstania naszej miejscowości, które w całości będą prezentowane na spotkaniu kończącym projekt i zebrane w jednym miejscu. Będą jednocześnie własnością społeczną naszej miejscowości a w przyszłości posłużą do spisania monografii wsi Leszczydół Nowiny.

Udział w tym przedsięwzięciu będzie ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Niech on będzie naszym wkładem w budowanie historii naszej małej ojczyzny oraz spuścizną dla przyszłych pokoleń mieszkańców wsi.

Zapraszamy wszystkich do udziału w projekcie !

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload