Szukaj
  • ag1695

Zaczynamy poszukiwania


Dobre wiadomości dotarły dziś do naszego Stowarzyszenia. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zezwolenie na poszukiwania z użyciem detektorów metali na terenie naszej wsi i ościennych miejscowości.

Czego będziemy poszukiwać ? Nastawiamy się głównie na pamiątki po dawnych mieszkańcach naszej wsi jednak interesują nas również pozostałości po wielu działaniach wojennych jakie przetoczyły się przez naszą wioskę w XX wieku. O wspomniane zezwolenie zabiegaliśmy od kilku miesięcy. Wiązało się to jednak z dość mozolnym zbieraniem dokumentacji. Najpierw trzeba było uzyskać pisemną zgodę właścicieli działek, na których będziemy prowadzić poszukiwania, następnie przygotować wnioski, mapy i ustalić plan poszukiwań. Uzyskanie takich zezwoleń jest jednak warunkiem koniecznym jeżeli chcemy prowadzić poszukiwania zgodnie z obowiązującym prawem. Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć ciekawe pamiątki, które będziemy mogli zaprezentować mieszkańcom. W działaniach będzie nas wspierać Stowarzyszenie eksploracyjne z Wyszkowa, które ma doświadczenie w tego typu badaniach. Liczymy również na zainteresowanie mieszkańców naszą inicjatywą. Zapraszamy chętnych, którzy chcieliby dołączyć do poszukiwań.


0 wyświetlenia