Szukaj
  • ag1695

Boże Narodzenie na Mazowszu


To tytuł bardzo ciekawej wystawy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Prezentuje ona tradycje Bożonarodzeniowe od przełomu XIX i XX wieku do lat 50 XX wieku jakie były kultywowane na wsi.

Na jednym ze spotkań Stowarzyszeniowych podjęta była inicjatywa wyjazdu grupowego na tę ciekawą wystawę, lecz nie doszła do skutku z racji bliskości terminu i przedświątecznych przygotowań do tych wspaniałych świąt panujących w tym okresie w naszych domach. Jednak w mijającą sobotę pojawiła się w muzeum grupa reprezentująca nasze Stowarzyszenie.

Pierwszym zaskoczeniem były zimowe warunki jakie panowały w skansenie. Polska wieś mazowiecka w takiej scenerii prezentowała się naprawdę pięknie. Po wystawie oprowadziła uczestników pani przewodnik, która z wielkim pietyzmem opowiadała o Bożonarodzeniowych zwyczajach panujących wówczas na wsi. Wspaniałe zwyczaje i tradycje świetnie wyeksponowane były zarówno w wiejskich chałupach jak i dworkach szlacheckich. Dużo by opowiadać o całej wystawie - najlepiej jest ją zobaczyć samemu. Prezentowana będzie do końca lutego.

Muzeum w Sierpcu to jeden z bardziej profesjonalnych obiektów tego typu w Polsce. Wspaniale wprowadził dziś nas w klimat Bożego Narodzenia. Wyprawa tu była ciekawą alternatywą dla przedświątecznej gorączki lub zgiełku hipermarketów. Doskonała kuchnia i dania regionalne jakich można było spróbować w tutejszej karczmie dodatkowo spotęgowały chęć powrotu w to miejsce raz jeszcze. Tu naprawdę czas płynie wolniej, ciszej i przyjemniej...


0 wyświetlenia