Szukaj
  • ag1695

GENEALOGIA - czyli skąd się tu wziąłem?


Jesienna słota i sentymentalny listopad z jego długimi wieczorami to czas kiedy wielu z nas często sięga do starych albumów rodzinnych, wspomina swoich przodków tych dalszych i bliskich. Często w trakcie takich przemyśleń pada pytanie skąd ja się tu wziąłem lub wzięłam, jak wyglądali moi pradziadowie, co robili, jak im się żyło, gdzie mieszkali czym się trudnili jakie były ich imiona i nazwiska. Nauka, która bada więzi rodzinne między ludźmi oraz zachodzące między nimi pokrewieństwa to właśnie GENEALOGIA.

Nasza miejscowość Leszczydół Nowiny powstała na przełomie XIX i XX wieku jest doskonałym przykładem dla badaczy i pasjonatów zajmujących się zawodowo i hobbystycznie właśnie tą dziedziną nauki. Wiele nazwisk, które dominowały w Leszczydole Nowinach zatarła historia. Wielu emigrowało, osiedlało się w sąsiednich miejscowościach ale wiele z nich pozostało do dziś tutaj. Mieszkają dziś tu potomkowie założycieli i pionierów, którzy wyrywali z Puszczy Białej ziemię rolną, która umożliwiała im egzystencję. Ze zdobytej dokumentacji historycznej możemy dowiedzieć się dużo, lecz nie pełne dane nie dają nam pełnego obrazu. W latach 1892 - 1911 rodziło się w Leszczydole Nowinach wiele dzieci. Wykres poniżej przedstawia te dane:

A jakie były popularne imiona wówczas nadawane dzieciom leszczydolskim? Oto one:

Dla wszystkich ciekawych, którzy chcieliby dowiedzieć się bliżej na temat osób zamieszkałych na przełomie XIX i XX wieku w Leszczydole Nowinach prezentujemy dokładną listę narodzin. Sprawdźcie nazwiska - może znajdziecie tu swoich przodków, a może dowiecie się jak miał na imię wasz pradziadek lub jakie panieńskie nazwisko nosiła prababcia?

Leszczydół Nowiny LISTA NARODZIN 1892 - 1911


0 wyświetlenia