Szukaj
  • Krzyż harcerski

Ciekawe znalezisko


Jeden z mieszkańców Leszczydołu Nowin w trakcie prac polowych dokonał ciekawego odkrycia. Zauważył. że na granicy jego pola i ściany lasu błyszczy jakiś przedmiot leżący na świeżo zaoranej ziemi. Przedmiotem tym był krzyż harcerski. Ponieważ sam był kiedyś harcerzem, to znalezisko owe nie wzbudziło w nim zachwytu, ponieważ w domu miał co najmniej dwa podobne z czasów kiedy był jeszcze harcerzem. Po powrocie do domu, krótkim oczyszczeniu i oględzinach okazało się, że krzyż ten różni się jednak od tych, które miał w domu.

Pierwszą różnicą był napis na nakrętce CKDH Warszawa, który jest skrótem od Centralna Komisja Dostaw Harcerskich. Po ściągnięciu nakrętki okazało się, że jest tam również numer seryjny krzyża. Fakt iż z tyłu była nakrętka wskazuje, że był on rodzaju męskiego, gdyż żeńskie posiadały inny system mocowania do odzieży. Dłuższe oględziny wykazały, że znaleziony egzemplarz pochodzi z początku lat 30 XX wieku. Wyprodukowany został przed 1935 rokiem.

Znaleziony egzemplarz to cenny okaz, poszukiwany przez kolekcjonerów. Więcej o krzyżach harcerskich można poczytać tutaj.

Zagadką zapewne pozostanie jak tu trafił? Kto go zgubił? Być może jakiś harcerz był na tym terenie na jakimś rajdzie przed wojną, a może zgubił go członek Szarych Szeregów w trakcie wojny - tego nie wiadomo i pewnie pozostanie to już na zawsze zagadką....


0 wyświetlenia