Dobiegł końca nasz flagowy projekt 2024 r. To już drugi sezon kiedy prowadziliśmy kwerendy w archiwach telewizyjnych, wydobywając najciekawsze materiału filmowe dotyczące naszego regionu. Działania prowadziliśmy wyłącznie w archiwach TVP, które okazały się być prawdziwym zagłębiem dokumentacyjnym jeżeli chodzi o materiały filmowe. W tym roku przyjęliśmy nieco inną taktykę. Wypracowaliśmy lepsze metody, które usprawniły proces poszukiwań czy też wyboru najlepszych materiałów, przyspieszają proces digitalizacji oraz skracają czas zdobycia licencji. Mimo napotkanych problemów udało nam się zrealizować nasze plany. Zaprezentowaliśmy na naszej stronie kilka ciekawych filmów oraz zorganizowaliśmy spotkanie w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie, gdzie mogliśmy zaprezentować zdobyte materiały.
Jednym z ważniejszych naszych osiągnięć było jednak to, że zdobyliśmy materiały przeglądowe kolejnych filmów, które można docelowo pozyskać z archiwum. Zdobyte materiały pozwalają nam jednocześnie ocenić przydatność materiałów, czy też ustalić listę i kolejność pozyskiwania kolejnych materiałów.
Patrząc z perspektywy dwóch lat to zdobyliśmy naprawdę potężna dawkę materiałów merytorycznych, dokumentujących naszą lokalną historię. To również materiały ważne dla wielu naszych mieszkańców, na których odnajdowali siebie, swoich sąsiadów, rodzinę lub znajomych. Materiały, które dokumentowały problemy społeczne, ekonomiczne Wyszkowa i okolic. Pokazywały powstające zakłady pracy, których większość już nie istnieje, a które były naszą dumą. Wreszcie były to materiały, które pokazywały młodość i dzieciństwo wielu mieszkańców. Widoczne było to szczególnie na spotkaniach w bibliotece, kiedy widzowie żywiołowo reagowali na sceny emitowanych filmów. Te spotkania były prawdziwymi podróżami sentymentalnymi do Wyszkowa dawnych lat. To co szczególnie nas urzekło w trakcie realizacji projektu to olbrzymie ilości odtworzeń filmów w Internecie i mediach społecznościowych w Polsce i na całym świecie, gdzie zapewne wyemigrowali dawni mieszkańcy Wyszkowa oraz ich potomkowie. Dostaliśmy wiele miłych wiadomości mailowych gdzie podkreślano jak ważne są to materiały dla wielu ludzi oraz pochwał za pomysłowość w realizacji naszego projektu – to naprawdę bardzo budujące i motywujące nas opinie. Ten projekt to również olbrzymie doświadczenie dla naszego całego zespołu, który go realizował.
Nasz projekt mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu Powiatu Wyszkowskiego. Nie chodzi tu tylko o środki finansowe ale również wsparcie merytoryczne i życzliwość jaką otrzymaliśmy od całego zespołu Wydziału Promocji i Rozwoju z Panią Naczelnik Ewą Michalik na czele. Słowa podziękowania kierujemy również do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie z Panią Dyrektor Małgorzatą Ślesik Nasiadko i jej całego zespołu, za nieocenioną pomoc przy realizacji spotkań filmowych. Dziękujemy również naszym lokalnym mediom, które na bieżąco informowały o naszym projekcie: Nowemu Wyszkowiakowi, Tubie Wyszkowa oraz Wyszkowskiemu Dziennikowi Internetowemu.
Mamy nadzieję, że powrócimy wkrótce z nowymi filmami bo jest ich jeszcze bardzo dużo, chociaż w kolejce czekają kolejne pomysły projektowe związane z naszą Małą Ojczyzną, a szczególnie jej historią.
Galeria fotografii