Ziemia Wyszkowska w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz innych zbiorach archiwalnych

Z dniem 30.11.2023 roku zakończyliśmy nasz flagowy projekt roku 2023 „Ziemia Wyszkowska w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz innych zbiorach archiwalnych”. Ostatnia prezentacja miała jednak miejsce w dniu 15 grudnia 2023 roku w Bibliotece Miejskiej , gdzie wyświetlono część zdobytych materiałów. Było to ciekawe i sympatyczne spotkanie, w którym omówiliśmy i przedstawiliśmy mieszkańcom Wyszkowa i okolic wiele informacji dotyczących realizowanego projektu. Spotkało się ono z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem ze strony widzów. Na końcu wystąpili bohaterowie jednego z filmów, dla których możliwość oglądania siebie po 50 latach było wielką niespodzianką i zaskoczeniem.

Jeżeli chodzi o sam projekt, to zrealizowany został zgodnie z założeniami projektowymi. Prezentowane w media społecznościowych oraz na stronie internetowej zdobycze filmowe cieszyły się bardzo wielką oglądalnością. Przykładem tego, może być film pt. ” Na łąkach PGR Rząśnik”, który obejrzano ponad 620ooo razy. Inne filmy cieszyły się również wielkim zainteresowaniem. Były chętnie udostępniane i komentowane. Pozostawiane komentarze stały się swego rodzaju pamiętnikiem, gdzie mieszkańcy przytaczali swoje wspomnienia, dzielili się własnym przeżyciami. Wiele osób odnalazło na filmach swoich krewnych lub znajomych. Znane są nam przypadki odnowienia znajomości osób, które wyemigrowały za granicę dzięki pojawiającym się komentarzom pod filmami. Temat oglądalności naszych zdobyczy poza granicami kraju jest również bardzo ekscytujący. Z danych technicznych i statystycznych naszej strony internetowej dowiadujemy się, że nasze filmy odtwarzane były w takich krajach jak Nowa Zelandia, Australia, Tanzania, Argentyna, Brazylia i Chile. Natomiast z krajów całej Europy, USA i Kanady łącznie odwiedziło naszą stronę internetową ponad 8 tysięcy osób.
Nie będzie więc przesadą, jeżeli powiemy o olbrzymi zainteresowaniu naszym projektem na całym świecie, o czym świadczą również prywatne wiadomości nadsyłane na nasz adres e-mailowy i komunikator w Social Mediach.
W trakcie poszukiwań trafiliśmy na kilkadziesiąt ciekawych fotografii Wyszkowa i Ziemi Wyszkowskiej. Niektóre poddaliśmy procesowi koloryzacji. Znajdziecie je w galerii pod tekstem.

Zachęceni olbrzymi sukcesem tego projektu chcemy kontynuować go 2024 roku. W archiwach jest bowiem jeszcze wiele nieodkrytych materiałów, wiele z nich nie było wcześniej emitowanych. Poszukiwanie, zdobywanie i oglądanie oraz możliwość dzielenia się nimi ze lokalną społecznością to bardzo ekscytujące zadanie. W roku 2023 poświeciliśmy temu zadaniu wiele miesięcy pracy, jednak jej efekty wynagrodziły członkom naszego Stowarzyszenia cały trud włożony w jego przygotowanie.
Mamy nadzieję w roku 2024 powrócimy z kolejnymi filmami

Na koniec naszego projektu EDYCJI 2023, przedstawiamy Państwu film z 1969 roku, którego mottem są przemiany społeczne na Mazowszu na przykładzie Wyszkowa. Mamy nadzieję, że z tym filmem również u wielu osób powrócą miłe wspomnienia, zachęcamy do komentowania pod postem.
Nasz projekt dofinansowany został ze środków Powiatu Wyszków.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *