Na łąkach PGR Rząśnik

Realizując nasz projekt, w którym poszukujemy starych, archiwalnych filmów trafiliśmy do Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Dorobek Wytwórni to ponad 4500 filmów, obejmujących różne obszary tematyczne zrealizowanych przez kilka pokoleń polskich twórców, na terenie całego kraju.
Dorobek Wytwórni jest szczególnie znaczący w dziedzinie filmu dokumentalnego i przyrodniczego, ale obejmuje także filmy fabularne i eksperymentalne; bogata jest też reprezentacja filmów o sztuce i wybitnych artystach, oraz poruszających ważkie tematy historyczne – zwłaszcza z polskiej historii najnowszej. Filmy Wytwórni, niezależnie od ich przeznaczenia, gatunku i tematyki zawsze odznaczały się wysokim poziomem artystycznym i profesjonalizmem warsztatowym.
I właśnie w tym miejscu odnaleźliśmy bardzo ciekawy film dotyczący Ziemi Wyszkowskiej, w którym przedstawione zostały kwestie techniczno – ekonomiczne funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Rząśniku. Stworzony w konwencji szkoleniowej film ukazuje aspekty działalności tego przedsiębiorstwa rolnego w realiach PRL i jak na te czasy przystało, wyczuwalna jest w nim nuta propagandy charakterystyczna dla filmów oświatowych z tego okresu.
Film „Na łąkach PGR Rząśnik” odbieramy dziś jednak zgoła odmiennie. Jako mieszkańcy tego regionu dostrzegamy w nim wartości historyczne i sentymentalne. Jest on dziś filmową skarbnicą wiedzy o ludziach, wartościach i miejscach w których żyjemy. Być może niektórzy z nas odnajdą w tym filmie swoich krewnych lub znajomych, być może nawet samych siebie.

Film wyprodukowano w 1965 roku, jego reżyserem jest Tadeusz Kowalczyk. Film będziemy prezentować przez miesiąc, gdyż taki jest okres licencji wykupiony w trakcie projektu, który realizujemy wspólnie z Powiatem Wyszków.

EDIT: Zakończony czas licencji na emisję.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *