Tak to na wsi bywało – zakończenie projektu

Lato i wczesna jesień 2023 roku to czas kiedy nasze Stowarzyszenie realizowało bardzo ciekawy projekt pn. „Tak to na wsi bywało”. Dzięki dofinansowaniu naszego zadania ze środków Gminy Wyszków mieliśmy możliwość powrotu w pamięci do czasów dzieciństwa, spędzanego na wsi. Dla młodych uczestników naszego projektu był to czas kiedy mogli z kolei dotknąć historii i zapoznać się z zasadami, regułami i warunkami życia na mazowieckiej wsi połowy XX wieku.


Był to nasz kolejny projekt, w którym odwiedzaliśmy skanseny wiejskie Mazowsza. Skanseny wiejskie to muzea na świeżym powietrzu, w których prezentowana jest tradycja i kultura ludowa naszego obszaru. Na Mazowszu znajduje się wiele skansenów, które pozwalają nam na własne oczy przekonać się, jak kiedyś wyglądało życie na wsi. Można w nich zobaczyć wiele ciekawych obiektów, takich jak domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, dwory, młyny wodne, wiatraki, warsztaty i kościoły. Można tam również zobaczyć eksponaty takie jak; dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy i ule. Skanseny pozwalają z bliska przyjrzeć się dawnej architekturze mieszkalnej i przemysłowej, przedmiotom, które niegdyś towarzyszyły ludziom na co dzień i stylowi życia dawnej mazowieckiej wsi. Pozwalają wreszcie na odbycie podróży w czasie do miejsc, w których przed laty wyrastała regionalna tradycja. Można tu nauczyć się wielu rzeczy o historii, tradycji i kulturze danego regionu oraz o życiu codziennym naszych przodków.


Każda nasza podróż w czasie odbywała się z przewodnikiem. Mieliśmy to szczęście, że trafialiśmy nie tylko na prawdziwych fachowców w swoim zawodzie ale również pasjonatów, dzięki którym mogliśmy chłonąć wiedzę w przystępny sposób.

Najbardziej w pamięci pozostanie nam chyba nasza ostatnia wizyta w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Poczuć to można była klimat naszej rodzimej Ziemi Wyszkowskiej, wzbogaconej o ciekawe opowieści naszej pani przewodnik. Zwieńczeniem tego był wspólny posiłek w Karczmie oraz degustacja specjałów i smakołyków typowo kurpiowskich.
Mimo, że był to już październik, to pogoda była typowo letnia. Pewną ciekawostką był fakt, że w tym dniu natknęliśmy się na ekipę telewizyjną TVP Białystok, która poszukiwała w skansenie śladów jesieni. Uczestnicy naszej wyprawy mogli się wypowiedzieć przed kamerą telewizyjną. Relacja zaprezentowana była w paśmie regionalnym TVP3. Możecie je podejrzeć tutaj.

Słonecznie, ciepło i radośnie zakończyliśmy projekt, w którym udało nam się zrealizować jego główne założenia, jakim jest podniesienie świadomości narodowej, kultywowanie tradycji ludowej naszej Małej Ojczyzny oraz integracja międzypokoleniowa.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować to zadanie, w szczególności
Gminie Wyszków.

Galeria fotografii

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *