Otwarcie mostu kolejowego

Most kolejowy w Wyszkowie to oprócz wartości użytkowych obiekt bardzo ciekawy architektoniczne. Często fotografowany jest przez mieszkańców, często prezentowany na widokówkach i we wszelkiego rodzaju albumach i broszurach. Most ma również bardzo bogatą historię. Ten, które obecnie łączy dwa brzegi Bugu oddany został do użytku w 1961 r. Wysadzony w 1944 roku przez wycofujące się wojska niemieckie, czekał blisko 17 lat na odbudowę. Otwarcie mostu było więc wielkim wydarzeniem dla mieszkańców Wyszkowa.

Mamy dziś przyjemność przedstawić krótki materiał zarejestrowany przez reporterów Polskiej Kroniki Filmowej. Film ten jest również najstarszym i najcenniejszym materiałem jaki udało nam się wydobyć z archiwum Telewizji Polskiej. Jest też również dla nas swoistą zagadką, ponieważ nie posiada on ścieżki dźwiękowej. Jak wiadomo, ówczesne kamery reporterskie nie posiadały mikrofonu, a ścieżka dźwiękowa dokładana była na późniejszym etapie montażu materiału. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że film nie był prezentowany wcześniej. Być może jest ktoś z mieszkańców, kto jednak skojarzy ten materiał. Wdzięczni będziemy wówczas za kontakt z nami.
Projekt, dzięki któremu możemy oglądać archiwalne filmy dotyczące naszych terenów jest realizowany ze środków Powiatu Wyszków.
Zgodnie z warunkami licencji udzielonej przez TVP, film możemy prezentować tylko przez miesiąc.

Powróćmy zatem do 1961 roku i zobaczmy jak świętowano otwarcie mostu na Bugu, którego piękno podziwiać możemy do dziś.

EDIT: Zakończony okres licencji

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Otwarcie mostu kolejowego

  1. Świetnie, że udaje Wam się wykopać takie perełki.
    Mieszkam nieopodal mostu kolejowego od 1972r. i ten film pokazuje bardzo wiele cennych informacji, które pamiętam z dzieciństwa z tego terenu.
    Szkoda, że nie można go pobrać ani utrzymać w internecie dłużej jak te 30 dni.

    • Admin pisze:

      Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że prezentowane filmy wzbudzają zainteresowanie. Również chcielibyśmy móc dłużej prezentować zdobyte materiały. Licencje można przedłużyć, kwestia oczywiście funduszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *