Ciąg dalszy filmu o powodzi 1979 roku.

Zaprezentowany ostatnio materiał dotyczący powodzi 1979 roku w archiwach TVP stanowił jeden materiał filmowy jaki autorzy poświęcili naszym terenom w tym tragicznym okresie. Cały materiał dotyczył powiatów wyszkowskiego, ostrołęckiego i pułtuskiego. Znajdował się on na taśmie filmowej 16 mm. Aby móc zaprezentować taki materiał w sieci trzeba było wykonać wiele zabiegów technicznych, które umożliwiłby to.
Z racji tego, że taśma nie była w najlepszej formie, to poddana została procesowi czyszczenia ultradźwiękowego. Następnym procesem było skanowanie klatka po klatce całego filmu. Mając zeskanowany materiał został on zapisany w pliku cyfrowym w formacie (.mxf). Jest to plik video, lecz praktycznie nie otwieralny w tradycyjnych odtwarzaczach. Plik ten został następnie przekonwertowany do formatu video (.mp4)
Ponieważ laboratorium TVP nie skanuje wybranych fragmentów , zmuszeni byliśmy do pobrania całości tego materiału. Na szczęście koszty nie były zwiększone, a my uzyskaliśmy więcej dokumentów, które pokazują tragedię naszego regionu z wiosny 1979 roku, w szerszym kontekście.

Tak oto możemy przedstawić film pokazujący jakie spustoszenie powódź 1979 roku zrobiła u naszych sąsiadów z powiatu pułtuskiego. Samo miasto było chyba wówczas najbardziej poszkodowane. Skala zniszczeń prezentowana jest przez ówczesnych urzędników miejskich. Pokazano tragedię mieszkańców Pułtuska ale również widać zniszczenia podpułtuskich miejscowości.
Na marginesie głównego tematu programu, ciekawa jest prezentacja genezy powstania nazwy miasta Pułtusk, której nie znaliśmy.

Oddajmy zatem głos realizatorom i uczestnikom tamtych wydarzeń. Zapraszamy na blisko 8 minutowy film, który tak jak pozostałe, zgodnie z warunkami licencji będzie dostępny na naszej stronie tylko przez miesiąc.


[EDIT] Zakończone prawa do emisji

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Ciąg dalszy filmu o powodzi 1979 roku.

 1. Anonim pisze:

  Wspaniały reportaż . Przeżyłam tą powódź i zostałam ewakuowana . Na filmiku rozpoznałam mojego tatę ,wspaniałego człowieka , który zawsze był zaangażowany w sprawy związane z miastem Pułtusk .Gromadził wszystkie informacje i wycinki z gazet dotyczące miasta. Był tez przewodnikiem turystycznym i osobą, która miała olbrzymia wiedzę na temat miasta. Dziękuje i pozdrawiam. Historia jest częścią naszej tożsamości i powinnismy o nią dbać.
  A. Jaworska

 2. Slub w Ratuszu pisze:

  Dobrze, ze ratusza nie zalalo. Bralem w nim slub. Ale juz po powodzi.

 3. Anonim pisze:

  Przeżyłam tę powódź na terenie Sądu.

 4. Lukasz Lukasz pisze:

  Dzień dobry, specjalizujemy się w księgowości fundacji i stowarzyszeń. Czy możemy przesłać atrakcyjną ofertę dla Państwa na usługi księgowe ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *