Z końcem października nasze Stowarzyszenie zamknęło kolejny ważny etap w projekcie, w którym inwentaryzujemy architekturę Kurpi Białych w Powiecie Wyszkowskim. Etap ten należał do najbardziej pracochłonnych w całym projekcie. Tworząc plan działania, zespół projektowy miał świadomość, że właśnie ten etap będzie najtrudniejszy ale chyba nikt nie przypuszczał na etapie planów jak trudne to będzie zadanie…
Mówiąc o najtrudniejszym zadaniu mamy na myśli działania terenowe, czyli fizyczne poszukiwania i dokumentowanie fotograficzne kurpiowskiej architektury. Działania będące w istocie trudne dostarczały jednak olbrzymiej ilości ciekawych historii, przygód, doświadczeń i wyzwań, które w całości traktujemy w pozytywnym kontekście.
Pięć naszych zespołów, które kilka miesięcy pracowało w poszczególnych gminach dostarczyło ogromną ilość materiału w postaci protokołów inwentaryzacyjnych z poszczególnych wsi, zdjęć, relacji ale również…ciekawych opowieści i doświadczeń jakie zdobyli w trakcie prac terenowych. W czasie krótkiego podsumowującego spotkania zespołu projektowego trudno było dojść do głosu komukolwiek, dlatego takie spotkanie spotkanie przełożyliśmy na koniec projektu, aby móc spokojnie podzielić się wrażeniami, odczuciami, doświadczeniami a szczególnie wiedzą, którą udało się zdobyć w trakcie tych działań.
Bardzo pozytywnym efektem naszych działań było wsparcie mieszkańców powiatu oraz bardzo duża chęć niesienia pomocy, w tym również konkretne oferty współpracy w formie wolontariatu. Szczerze mówiąc nawet nie byliśmy przygotowani na takie odzew zewnętrzny. W naszym projekcie będzie wiec dokumentacja dostarczona przez pasjonatów z naszego regionu, którzy wspierali nas w naszych działaniach, prowadząc inwentaryzację według naszych założeń projektowych ale również dostarczając nam nowych pomysłów i rozwiązań. Konkrety podamy na zakończenie.
Pozostał nam jeszcze jeden, ważny etap projektu, w którym zbierzemy całość materiału, stworzymy bazę danych, wyciągniemy wnioski i przeanalizujemy stan zachowania architektury kurpiowskiej w roku 2022. A czasu pozostało już niewiele…
Naszą inwentaryzację terenową prowadziliśmy przez kilka miesięcy: wiosną, latem i jesienią 2022 r. Jesienne fotografie zdają się być jednak najpiękniejsze. Podkreślają kolorystykę architektury dominującą na Kurpiach, a szczególnie jest specyficzną symbiozę z naturą, tradycją i wiarą chrześcijańską, co objawia się chociażby w przepięknie zdobionych szczytach wiejskich chałup zawierających chrześcijańskie motywy.
Kilka z nich ostało się jeszcze na Kurpsiach…
Nasz projekt możemy realizować dzięki wsparciu Powiatu Wyszkowskiego.
Jaka jest lokalizacja tej kapliczki z drugiego zdjęcia? Dziękuję
Bosewo Lipnik