Autografy naszych przodków z 1926 roku

W bibliotece Kongresu USA odnaleziony został pokaźny zbiór podpisów Polaków, w opracowanym w 1926 roku dokumencie „Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych”. Jest tam blisko 5,5 mln podpisów ważnych osobistości ale głównie są tam autografy uczniów polskich szkół. Na portalu www.polska1926.pl udostępniona jest wyszukiwarka, dzięki której odnaleźć można interesujące nas nazwiska i miejscowości. Niestety nie ma w tym zestawieniu karty uczniów z Leszczydołu Nowin. Nasze Stowarzyszenia zwróciło się z pisemnym wnioskiem o ponowne sprawdzenie zasobu, niestety w odpowiedzi Fundacja wskazuje, że nie ma tam interesującego nas dokumentu.

Odnalezione zostały natomiast dokumenty zawierające autografy z sąsiednich wsi: Leszczydół Kolonia (Stary), Ochudno, Dąbrowa, Trzcianka i Porządzie. Z dokumentu z Ochudna wyczytać możemy, że kierownikiem tej szkoły w 1926 roku był Stefan Kamionowski, późniejszy kierownik szkoły w Leszczydole Nowinach. Został pojmany przez Niemców w 1943 roku i zamordowany na Pawiaku. Została wówczas spalona szkoła w Leszczydole Nowinach.
Dokumenty te są więc ciekawym źródłem informacji. Możemy w nich zapewne znaleźć nazwiska naszych przodków, którzy mieszkali w pobliskich wsiach. Poniżej prezentujemy wybrane dokumenty. Poszukajcie w nich swoich przodków lub można skorzystać z wyszukiwarki http://www.polska1926.pl/

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *