Cenny dokument odnaleziony

Prowadzony w 2018 i 2019 roku przez nasze Stowarzyszenie projekt, dzięki, któremu zebraliśmy wiele cennych informacji i dokumentów dotyczących historii naszej wsi był impulsem dla wielu osób, aby sprawdzić wszystkie zakamarki na strychach w swoich domach. W wielu przypadkach to zainteresowanie trwa nadal i pamiątki ważne dla naszej historii mogą ujrzeć światło dzienne i uzupełnić nasz wspólny zbiór.
Taki właśnie cenny dokument w ostatnim czasie przekazała nam pani Dorota Szczęsna. To rodzinna pamiątka, która jest bardzo ważna dla historii szkolnictwa w Leszczydole Nowinach. Dokumentem tym jest Świadectwo Szkolne z 28 czerwca 1929 roku jej cioci Maryjanny Szczesnej – wówczas 8 letniej dziewczynki, mieszkanki Leszczydołu Nowin.

Dokument dostarcza nam mnóstwo cennych informacji dotyczących nauczania w tym okresie w naszej miejscowości. Dowiadujemy się przede wszystkim, że w roku szkolnym 1928/29 w Leszczydole Nowinach funkcjonowała Jednoklasowa Publiczna Szkoła Powszechna. Zapewne powstała ona Dekretem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dnia 7 lutego 1919 roku, kiedy to wprowadzono obowiązek szkolny w zakresie szkoły powszechnej dla wszystkich dzieci w wieku od 7 do 14 lat (postanowienie takie zawierała też konstytucja uchwalona 17 marca 1921.) Nazwa szkoła jednoklasowa odnosi się do ilości izb jakie miały takie szkoły. W przypadku szkoły w Leszczydole Nowinach były to izby wynajmowane od mieszkańców wsi.

Uczniowie Szkoły Powszechnej w Leszczydole Nowinach przed jednym z domów latem 1932 roku

Kolejną ważną informacją jaką dostarcza nam przez ten cenny dokument jest to, że szkoła w Leszczydole Nowinach była czterooddziałowa. Po reformie szkolnictwa w 1919 roku powstały szkoły cztero, pięcio i siedmiooddziałowe. Na podstawie tego dokumentu widzimy, że podawano oprócz daty urodzenia również informacje dotyczące wyznania. Widać również jakie przedmioty obowiązywały w pierwszym oddziale szkoły. Dostrzec można, że szkoła borykała się z dostępnością druków świadectw, gdyż użyto tu jak widać świadectwa ukończenia szkoły. Dzięki temu możemy jednak zaobserwować jakie przedmioty dochodziły uczniom w kolejnych latach. Ciekawy jest tu przedmiot „ROBOTY KOBIECE”. Chłopcy zapewne mieli na swoich świadectwach „ROBOTY MĘSKIE”. Jak możemy zauważyć ważna oceną była również Wynik Ogólny, która zapewne był średnią z ocen jakie uzyskał uczeń czy uczennica w roku szkolnym.

Świadectwo Szkolne z 1929 roku

Dziękujemy pani Dorocie za udostępniony dokument. Jest on bezcenny dla naszej społeczności. Dzięki takim pamiątkom możemy zgłębiać historię naszej miejscowości. Zachęcamy również innych byłych i obecnych mieszkańców do dzielenia się informacjami o swoich przodkach. Takie informacje, historie i dokumenty chętnie opublikujemy na stronie Stowarzyszenia.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *