Linia Powstańców w Puszczy Białej

Przy szosie z Leszczydołu Nowin do Ochudna, na wysokości mogiły z okresu I Wojny Światowej biegnie w las, zwany kiedyś Wielkim Borem, wąska, zarośnięta i zapomniana droga. Mało kto z przejeżdżających tędy zwraca na nią uwagę, mało kto wie, że jest to bardzo ważne dla historii Puszczy Białej miejsce.

Okoliczni mieszkańcy wiedzą z  przekazów swoich przodków, że to tzw. Linia Powstańcza powstała w czasie naszego największego zrywu narodowego – Powstania Styczniowego. Przy szosie z Leszczydołu Nowin do Ochudna, na wysokości mogiły z okresu I Wojny Światowej biegnie w las, zwany kiedyś Wielkim Borem, wąska, zarośnięta i zapomniana droga. Mało kto z przejeżdżających tędy zwraca na nią uwagę, mało kto wie, że jest to bardzo ważne dla historii Puszczy Białej miejsce. Okoliczni mieszkańcy wiedzą z  przekazów swoich przodków, że to tzw. Linia Powstańcza powstała w czasie naszego największego zrywu narodowego – Powstania Styczniowego. 

             W dniu dzisiejszym pamięć o tym miejscu została przywrócona. Dzięki staraniom wielu organizacji, w tym Fundacji Koherencja, Komitetowi Organizacyjnemu Ścieżki Historycznej „Linia Powstańców”, Nadleśnictwu Wyszków i wielu innym organizacjom, a także prywatnym darczyńcom upamiętniono to tragiczne dla Polaków miejsce.

Linia Powstańców to wówczas szeroka, leśna przecinka wykarczowana w celu przecięcia linii komunikacyjnych powstańców styczniowych. Ciągnęła się przez wiele kilometrów ze zachodu na wschód. Skutecznie dezorganizowała działania powstańców. Wielu z nich poległo także w tej okolicy. Istnieje ustny przekaz mówiący o tym, że obecna w pobliżu mogiła z I Wojny Światowej powstała na miejscu starej mogiły powstańczej. ​Teren Puszczy Białej był drugim co do wielkości skupiskiem partyzantki w  Kongresówce w trakcie Powstania Styczniowego. Od dziś wszyscy powstańczy dowódcy z tych terenów upamiętnieni zostali na tablicach informacyjnych oraz okazałym krzyżu tutaj osadzonym. 

Miejsce zostało obecnie doskonale zaaranżowane na potrzeby turystów. Jest tu miejsce postojowe dla pojazdów i rowerów, wspomniane tablice informacyjne, pamiątkowy krzyż z zakopaną pod nim kapsułą czasu. Jest tu także okazała wiata dająca odwiedzającym schronienie przez deszczem lub chwilę wytchnienia przed dalszą podróżą. Planowane przez Gminę Rząśnik jest tu wybudowanie ścieżki rowerowej, która pięknie wkomponuje się to wspaniałe miejsce.

Na dzisiejsze uroczystości 156 rocznicy Powstania Styczniowego przybyło wielu znamienitych gości między innym przedstawiciele Sejmu RP, Wicemarszałek Województwa, Władze Samorządowe, Lasy Państwowe, organizacje kombatanckie, organizacje pozarządowe i mieszkańcy Gminy Wyszków i Rząśnik. W trakcie spotkania przedstawiono, krótki rys historyczny i genezę Powstania Styczniowego na terenach Puszczy Białej oraz złożono kwiaty pod Krzyżem Powstańczym.

Zapraszamy do odwiedzenia tego urokliwego obecnie miejsca. Warto w czasie wędrówki zatrzymać się tu i poczytać wiele ciekawych informacji dotyczących naszej historii. To świetne miejsce na chwilę zadumy i refleksji.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *