Poszukiwania naszej historii

W piękne sobotnie popołudnie 30.03.2019 roku członkowie Stowarzyszenia Wspólna Przyszłość oraz pasjonaci historii i detektoryści z naszej wsi rozpoczęli poszukiwania zagubionych pamiątek po dawnych mieszkańcach. Pierwszym z eksplorowanych miejsc był teren dawnej leśniczówki Nowiny. Dzięki zgodzie wydanej przez Nadleśnictwo Wyszków i pozwoleniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków mogliśmy przeszukać wspomniane miejsce przy użyciu detektorów metali.Teren ten od ulicy Wyszkowskiej i Leśnej jest słabo widoczny, zdaje się być niedostępny i tajemniczy. Wchodząc jednak dalej dostrzec można piękną aleję ze starych drzew, która kiedyś prowadziła do leśniczówki. Wszystkie zabudowania zostały rozebrane w latach 90 XX wieku.

Obecnie pozostał tylko zarys dawnego podwórka i pozostałości po wspomnianych budynkach wraz z górującymi nad nimi majestatycznymi świerkami, akacjami i dębami. Teren jest obecnie mocno zaśmiecony, widać ślady bytowania tu wielbicieli tanich napojów oszałamiających, a szkoda bo jest to miejsce bardzo mocno historycznie związane z naszą miejscowością. Historia tego miejsca to jednak temat na oddzielną opowieść.

       Zaśmiecony teren jest bardzo trudny do prowadzenia badań i poszukiwań, gdyż urządzenia wzbudzane są wspomnianymi śmieciami. Jednak wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam odnaleźć wiele ciekawych i zaskakujących eksponatów. Wśród znalezisk wymienić można monety, klamry, guziki, łuski z okresu I i II wojny światowej czy pozostałość bagnetu  S 84/98 z niemieckiego karabinu Mauser. Jednak najciekawszym znaleziskiem okazała się moneta 3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego. Była ona bita w latach 1810-1814 co świadczyć może o tym , że w również w tym okresie mogła zostać tu zagubiona. Dowodziło by to faktu, że teren leśniczówki zamieszkany był jeszcze przed powstaniem Leszczydołu Nowin.

      Takie znaleziska są bardzo ekscytujące. Pozwalają nam również na to aby przyjmować pewne hipotezy dotyczące historii powstania naszej wsi. Przed nami kolejne wyzwania i nowe poszukiwania, a także czyszczenie i mozolna konserwacja znalezionych skarbów, które w niedługim czasie nasi mieszkańcy będą mogli oglądać.

      Dziękuję zaangażowanym w poszukiwania osobom, za ich ciężką pracę do zachodu słońca, a także kolegom ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego PASJA z Wyszkowa za cenne wskazówki.

Wkrótce kolejne wiadomości z terenu poszukiwań.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *