WIELKA HISTORIA MAŁEJ OJCZYZNY – zamknięcie projektu.

Zgodnie z planem dobiegł końca projekt prowadzony przez nasze Stowarzyszenie. Zespół projektowy, który tworzyli członkowie Stowarzyszenia oraz uczniowie z Leszczydołu Nowin wykonał olbrzymią pracę, która przybliża nam historię powstania naszej miejscowości.

Zebrano bardzo dużą ilość archiwalnych materiałów, zdjęć, wspomnień i relacji od najstarszych mieszkańców naszej wsi, którzy czerpali swoją wiedzę z własnych wspomnień i przeżyć ale również z relacji  swoich  rodziców i dziadków, którzy byli założycielami Leszczydołu Nowin. Wszystkie wspomnienia zarejestrowane zostały w postaci 11 filmów.  Na nasze wywiady przyjeżdżali czasami  dawni mieszkańcy z odległych zakątków naszego kraju, co było dla nich olbrzymi przeżyciem, gdyż od kilkudziesięciu lat nie widzieli swojej rodzinnej wsi. Zarejestrowane wywiady to źródło wiedzy dla nas i świetna pamiątka dla przyszłych pokoleń naszych mieszkańców.

    Realizując projekt nie opieraliśmy się wyłącznie na wiedzy czerpanej od najstarszych mieszkańców.  W trakcie jego trwania odbyło się  wiele wycieczek edukacyjno – warsztatowych, gdzie mogliśmy zobaczyć na żywo wiele historii z życia naszych pradziadów. Takim przykładem są wizyty w skansenie w Brańszczyku oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wiedzę dotyczącą tego skąd czerpać informacje dotyczące historii naszej miejscowości przedstawili nam również pracownicy Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie oraz Archiwum Państwowego w Pułtusku. Nasz projekt to również rowerowe rajdy edukacyjno-krajoznawcze, w trakcie których mogliśmy podziwiać piękno otaczającej nas przyrody ale również odnaleźć zabytki naszej miejscowości, na które dotychczas nie zwracaliśmy uwagi. W trakcie prowadzonego projektu odkryliśmy, dzięki opowieściom mieszkańców, wiele nieznanych historii a wszystko zostało zebrane w postaci multimedialnej mapki naszej wsi. Nasze projekt to również wiele konkursów dla naszych młodych uczestników oraz wiele fantastycznych nagród, które odbierali w trakcie spotkań integracyjnych w świetlicy szkolnej.

   Zaskakującym wydarzeniem było odnalezienie dwóch tomów wierszy, w większości dotyczących Leszczydołu Nowin, a napisanych przez nieżyjącego już niestety jednego z mieszkańców Leszczydołu Nowin. Bardzo cenne są kopie starych zdjęć przedstawiających dawnych mieszkańców Leszczydołu Nowin, w tym również te w mundurach żołnierzy z dwudziestolecia międzywojennego ale również tych w mundurach carskich urzędników. Niezwykłą wartość mają kopie aktów nadania, archiwalne mapki czy wreszcie dokumenty dotyczące powstania Nadleśnictwa Leszczydół w 1923 roku. Mieszkańcy chętnie również dzielili się z nami dokumentacją, którą zdobyli w IPN-nie, a która dotyczyła działalności niepodległościowej naszych dawnych mieszkańców.

    Nasz projekt oprócz wielkiej wartości materialno historycznej okazał się  również wspaniałą płaszczyzną do integracji międzypokoleniowej. Najstarsi mieszkańcy z wielką chęci dzielili się z nami swoimi wspomnieniami, które często opowiadane barwnym i wesołym językiem wzbudzały w słuchaczach wielkie zaciekawienie. Nie obyło się w wielu przypadkach bez wzruszeń i łez. Było to więc bez wątpienia wspaniałe doświadczenie dla wszystkich uczestników projektu.

     W ramach tego etapu projektu pozostało nam jeszcze jedno niezrealizowane zadanie. Oczekujemy obecnie na zezwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na to, aby móc przeszukać za pomocą wykrywaczy metalu wytypowane miejsca  w Leszczydole Nowinach. Mamy nadzieje odnaleźć trochę pamiątek po dawnych mieszkańcach, ale także śladów wielu walk jakie przetoczyły się tutaj w okresie ostatnich wojen światowych – o ile oczywiście uda nam się uzyskać zgodę wspomnianej instytucji.

Projekt mogliśmy zrealizować dzięki środkom jakie pozyskaliśmy z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Podziel się wiadomością
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *